Amasra davasında ikinci günde savunmalar yapılıyor: ‘Kaçak çalışma yoktu’

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği davanın ilk duruşması ikinci gününde devam ediyor. Davanın ikinci gününe, tutuklu sanık Cihat Özdemir’in avukatının savunmasıyla başlandı.

Madenin müessese müdürü Özdemir’in avukat Miraç Yıldız, sorumluluğun Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda olduğunu belirterek, “Müvekkilim yalnızca müessese müdürüdür, malzemelerin eksik, kalitesiz olması TTK Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğudur” dedi.

Avukat Yıldız ayrıca, şunları söyledi:

“Personel alımı veya seçiminde de müvekkilin dahli yoktur, KPSS ve diğer sınavlarla atanıyorlar. Altındakiler ise İŞKUR’daki kura ile seçiliyorlar. 2021’de kurum 46 kere denetlendi, kazadan 1 hafta önce de ÇSGB tarafından denetlendi ve çalışmayı durduracak bir eksiklik görmemişler.”

Eski İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi’nin sorgusu başladığı sırada avukatı Çağla Dursun söz alarak “Burası siyaset arenası değil” ifadelerini kullandı. Dursun’un sözleri üzerine salonda gerginlik çıktı. Mahkeme Başkanı salona çevik kuvvet ekibini davet etti. Tansiyonun düşmesinin ardından duruşmaya devam ediliyor.

‘KAÇAK ÇALIŞMA YOKTU’

Ekmekçi, sorgusu sırasında avukat Derviş Emre Aydın’ın maden içindeki bir bölge kaçak üretim yapıldığına yönelik sorusuna, “TTK Genel Müdürü’nün de bilgisi vardı oradan kömür çıkartıldığından” yanıtını verdi. Avukat Aydın, “Kaçak çalışmadan genel müdürün de bilgisi var mıydı?” diye sorunca, Ekmekçi “Kaçak çalışma yoktu” dedi.

Aydın, Ekmekçi’yle birlikte madenin müessese müdürü Cihat Özdemir’e de aynı soruyu yöneltti. Özdemir de proje dışı kömürün TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bilgisi dahilinde çıkartıldığını ifade etti.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, olası kastla öldürme suçundan bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise bilinçli taksirle öldürme suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir