Borsada halka arz için Girişim Sermayesi Pazarı (GSP) hayata geçirildi

Girişim Sermayesi Pazarı (GSP), öz kaynakla finansman sağlamak isteyen şirketlere yönelik bir platform olarak hayata geçirildi. Bu pazarda yer almak isteyen şirketler, Borsa Kotasyon Yönergesi’nde belirtilen koşulları yerine getirerek ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış izahnameleri hazırlayarak paylarını nitelikli ve kurumsal yatırımcılara yatırım kuruluşları aracılığıyla satabilecekler. Bu paylar, GSP’de sadece nitelikli ve kurumsal yatırımcılar arasında işlem görebilecek.

GSP’de işlem görmeye başlayan şirketler, halka açık hale gelerek SPK ve Borsa İstanbul mevzuatına tabi olacaklar. Bu da şirketlerin kurumsallaşmalarına katkı sağlayacak ve daha fazla finansman imkanı elde etmelerini destekleyecek bir adım olarak önemli bir rol oynayacak.

Özellikle büyümeyi hedefleyen ve yatırımlarını tamamlamak isteyen şirketler için Girişim Sermayesi Pazarı, daha erken finansman elde etme ve daha sağlıklı bir büyüme süreci geçirme fırsatı sunacak. Kotasyon Yönergesi ve Pay Piyasası Yönergesi’nde yapılan değişikliklerle ilgili bilgilere Borsa İstanbul’un resmi internet sitesinden ulaşmak mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir