Bu Yapay Zeka Coinlere Dikkat: Haftalık Hacimler Çakıldı!

Veri analitiği şirketi Kaiko’nun yakın tarihli bir raporuna göre, yapay zeka coinlere yönelik ilgi son aylarda ciddi ölçüde azaldı. 2023’te revaçta olan yeni nesil projelerin çoğu haftalık işlem hacimlerinde diplerde geziniyor.

Yapay zeka coinler yılın en düşük işlem hacmini kaydediyor

27 Temmuz tarihli Kaiko raporu, bu yıl trend olan Fetch.ai (FET), Injective (INJ) ve Oasis Network (ROSE) gibi projeleri ele aldı. Söz konusu yapay zeka projeleri haftalık işlem hacimlerinde ciddi düşüşler sergiliyor. Kaiko’nun bulgularına göre, bu coin’ler yılın başından bu yana en düşük haftalık işlem hacmini kaydetti. Kırmızı listede yer alan diğer isimler arasında Render (RNDR), SingularityNET (AGIX) ve Graph (GRT) yer alıyor.

Veriler, AI sektörünün ivmesini korumak için verdiği mücadeleyi de yansıtıyor. Piyasa değerine göre ilk beş AI coin’in analizleri, nispeten düz bir performansa işaret ediyor. Bu projeler, önceki haftaya göre kayıplarının çoğunu telafi etmeye çalışıyor.

İlgisizliğin arkasındaki nedenler

Düşüşün kesin nedeni belirsiz olsa da, alım satım faaliyetlerinde gözlemlenen düşüşe çeşitli faktörler katkıda bulunmuş olabilir. Birincisi, daha geniş kripto para piyasasında son zamanlarda düşüşte. Bu da, AI sektörüne yönelik fon akışını doğrudan olumsuz etkiliyor.

Ayrıca, düzenleyici sorunlar gibi AI sektörüne özgü belirli faktörler de düşüşten sorumlu olabilir. Yine de, teknolojinin sağladığı üstün özellikler, sektöre yönelik uzun vadeli beklentileri canlı tutuyor.

Kurumsal sektör yapay zeka coinlere 450 milyar dolar akıtacak

Küresel bir teknoloji zekası şirketi olan ABI Research ise daha olumlu bir senaryo ortaya koydu. Şirket, önümüzdeki yedi yıl içinde on iki farklı dikeyde işletme sektörüne 450 milyar dolardan fazla akacağını tahmin etti. Rapora göre üretken yapay zeka aşağıdaki gibi uygulamalarla işletmeden tüketiciye (B2C) pazarında hızla genişledi

  • ChatGPT
  • Google Bard
  • Claude 2
  • Llama2
  • Midjourney
  • Stable Diffusion

ABI Research’te Kıdemli Analist olan Reece Hayden, sektörün geleceğine dair şunları söylüyor:

Pazarlama ve eğitim gibi içerik ağırlıklı sektörlerdeki bir dizi iş rolü, ilk benimseme dalgasında şimdiden aksamalar yaşıyor. Mevcut benimseme dalgası devrim niteliğinde olmayacak. Bunun yerine, üretken araçlar sağlayarak çalışanların üretkenliğini artırarak dahili bir odağa sahip olacak.

Yapay zeka benimseme süreci üç dalgada gerçekleşiyor.

İkinci dalga, işletmelerin daha fazla dış hizmete maruz kalmasına yol açıyor. Üretken yapay zeka güveni arttıkça, kuruluşlar bu alanda ürün ve hizmetler oluşturuyor. Bu esnada, sağlık ve hukuk gibi sektörler, müşteri sorularına yanıt vermek için yapay zekaya yöneliyor.

Üçüncü benimseme dalgası ise değer geliştirme alanlarında önemli bir rol oynuyor. Üretim ve lojistik gibi sektörler, süreçleri otomatikleştirmek yapay zekayı kullanıyor. Ancak, bu dalga aynı zamanda AI’nın olumsuz sonuçlarına da dikkat çekiyor.

Üretken yapay zeka pazarının gelişimi hala belirsiz olmakla birlikte, ABI Research özellikle önümüzdeki yedi yıl içinde sektörler ve iş süreçlerinin önemli bir parçası haline geleceğini öngörüyor. Küresel düzenlemelerin de dikkate alınmasıyla, yapay zekanın etkisi her geçen gün artıyor. Bu noktada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız Şubat tarihli Messari raporuna göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir