“Büyük veri, Türkiye’de turizmin etkilerinin ölçülmesinde çözüm sunuyor”

Dünya Ekonomik Forumu (DEF), Kapadokya Üniversitesi’nin desteğiyle hazırlanan “Türkiye’nin Seyahat ve Turizm Gelişimini Desteklemek: Sürdürülebilir Büyüme İçin Büyük Veriyi Kullanmanın Zorlukları ve Fırsatları” isimde bir rapor hazırladı. Söz konusu raporda, Türkiye’de sürdürülebilir seyahatin ve turizmin büyümesi için büyük veri kullanımının sunduğu zorluklar ve fırsatlara yer verildi.

Raporda, dijitalleşme ve üretilen veri zenginliği ile desteklenen büyük veri analitiğinin, Türkiye’nin politika yapıcılarının rekabetçi, sürdürülebilir bir turizm ekonomisi yaratmasına yardımcı olabileceği belirtildi.

Türkiye’deki turizminin Kovid-19 yıllarındaki keskin düşüşlerin ardından toparlanmaya çalıştığı belirtilen raporda, genel GSYİH’nin yaklaşık yüzde 11’ini oluşturan turizm sektörünün ülkenin sosyoekonomik gelişiminde hayati bir rol oynadığı kaydedildi.

Raporda, Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan “Seyahat ve Turizm Gelişmişlik 2021 Endeksi”nin ülkenin seyahat ve turizmini geliştirme potansiyelini öne çıkardığı belirtildi.

Öte yandan, araştırma ve anket sonuçlarının Türkiye’nin seyahat ve turizmde büyük veri kullanımına hazır olma durumunun iyileştirilmesinin, bilgi ve iletişim teknolojisi altyapısı ve beceri geliştirme gibi alanlara daha fazla yatırım gerektireceğini gösterdiği belirtildi.

Raporda ayrıca politika yapıcıların, sürdürülebilir, kapsayıcı ve dirençli bir seyahat ve turizm büyümesi için büyük verinin kullanımını ve faydalarını artırmak amacıyla birkaç adım atabileceği kaydedildi. Seyahat ve turizmin sürdürülebilirlik politikasını ve zorluklarını büyük veri fırsatları ve ekosistem kapasitesiyle uyumlu hale getirmenin, insan sermayesi oluşturmanın, seyahat ve turizmin dijitalleşmesinin, bilgi ve iletişim yatırımının teşvik edilmesinin ve son olarak veri gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanmasının atılacak bu adımları oluşturabileceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir