İnce: Türkiye’ye ittifak öneriyorum: CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi, cuk oturur

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Habertürk Televizyonu’nda Fatih Altaylı’nın sunduğu “Teke Tek” programına katıldı.

Kendisine yönelik adaylıktan çekilmesi çağrıları sorulan Muharrem İnce, “Bir kere artık Türkiye yönetilemiyor. Sisi artık darbeci değil Mursi artık şehit değil, BAE artık finansör değil, Suudi Prens katil değil, İsrail terör devleti değil, çadır satmak ayıp değil… Türkiye böyle bir durumda. Ekşi Sözlük’ü kapatacak, niye orada hakaret var. Taksim’de cinayet işlendiğinde Taksim’i kapatıyor muyuz, kapatmıyoruz. Ekonomi kötü. Et fiyatları 300 lirayı geçmiş, tarım politikası iflas etmiş, enflasyon çığırından çıkmış. Kutuplaşma sarmış, medya kamplaşmış. Yorgun bir Erdoğan var, bu Erdoğan’ın gitmesi lazım. Bu Erdoğan gidecek de bu Altılı Masa’yla bu olur mu?” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU, BABACAN’I YÜCE DİVAN’A GÖNDERECEKTİ’

“Ben de diyorum ki, Erdoğan’ın gitmesinde hemfikiriz, hiçbir itirazım yok buna. Fakat hayal görmeyin diyorum. Bir buçuk senede adayı zor belirlediler. Masa devrildi, kalktı” diyen İnce, “Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Ali Dibo’dan Adalet Bakanı olur mu?’ Sadullah Ergin’i kastediyor. Peki Sadullah Ergin nerede? Ergün, şu anda ortak milletvekili listesini yapma komisyonunda, DEVA Partili olarak. Ali Babacan özelleştirme pişmanı, elektrik şirketleriyle ilgili hata yaptık dedi. Neyse bir tanesini kabul etmiş. Peki Kılıçdaroğlu ne demiş bu konuyla ilgili, ‘Tam Yüce Divanlık’ demiş. Ali Babacan’ın Yüce Divan’a gönderecekti, şimdi cumhurbaşkanı yardımcısı yapıyor” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun eski açıklamalarına da değinen İnce, “Suriyelileri gönderecekmiş. Suriyelilerin gelme sebeplerinden en önemlisi Davutoğlu değil mi? Bu açıklamayı ne yapacağız, ‘Ankara saldırısı sonrası oylarımız da yükseliş var’, bunu söyleyen Davutoğlu. ‘Irak’a ilk bomba düştüğünde 8 milyar dolar hesaba geçti’, yıl 2002, söyleyen Ali Babacan, ben de milletvekiliyim o zaman. Bütün bunlar ortadayken buradan nasıl bir umut çıkar, biri bunu anlatsın bana. Ben inanmadığım bir işi yapmam” diye konuştu.

‘HİZBULLAH-HÜDA PAR BAYRAĞI TARTIŞIYOR MHP SUSUYOR’

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın ilkeler üzerine kurulmadığını savunan Muharrem İnce, şöyle devam etti:

“İttifaklar olabilir mi, tabii ki olur. Türkiye’ye ittifak öneriyorum: CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi. Cuk oturur. Atatürk, laiklik, bağımsızlık sorun olmaz. Anayasa’nın ilk 4 maddesini tartışmaz, Türk Bayrağı’nın tartışmaz. Tarikatları tartışmaz. Kuracaksan böyle kuracaksın. İttifaklar iki türlü kurulur. Bir ilkeler ittifakı kurulur, bir de menfaat ittifakı kurulur. Bir yanda HÜDA PAR’la ittifak kuruyor AKP. Hizbullah-HÜDA PAR, Türk Bayrağı’nın tartışıyor MHP de susuyor. Böyle bir şey olabilir mi? İlke yok çünkü. Cumhur İttifakı, çıkar ittifakı. Millet İttifakı da bir çıkar ittifakı. Beni destekle, ne istiyorsun, cumhurbaşkanı yardımcılığı, bir bakanlık, 20 de milletvekilliği… Böyle ilke olur mu?”

‘TÜRKİYE’Yİ BU HALE MUHALEFET GETİRMEDİ’

İnce, “Bir buçuk yılda masayı yönetmediler, Türkiye’yi nasıl yönetecekler. Erdoğan gitsin de ne olursa olun değil, sonrası da var. Türkiye’nin bir iktidar sorunu var, ondan önce muhalefet sorunu var. Bu iktidarı göndermek için bu muhalefeti de göndermek lazım” diyen İnce, “Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Türkiye’yi bu hale muhalefet getirmedi tabii ki. 20 yıllık bu iktidar getirdi. Doları 1,60 liradan alıp 19 liraya bunlar çıkardı. Tarımı, eğitimi bunlar çökertti. Buna bir itirazım yok ama olmayacak bir duaya da amin demek istemiyorum” şeklinde konuştu.

‘ARADAN 10 SENE GEÇTİ, AYNI KİŞİ, AYNI FİLM’

Kendisini “sokak siyasetçisi” olarak tanımlayan İnce, “Olmayacak dua şu: Siyasette algı yöntemiyle, siyasi mühendislikle bu işler yürümez. Salon adamları-sokak adamları. Ben sokak adamıyım, sokak siyasetçisiyim karış karış gezer, insanlara dokunurum. Bu muhalefet yüzde 60’la kazanacakmış, ben çıkıntı oluyorum. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 2014’te Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğunda, ‘Yüzde 60’la seçimi kazanıyoruz’ diyor. Aradan 10 sene geçti, aynı kişi, aynı numara aynı film” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir