KURUM: MİLLETİ AYRIŞTIRMAYA VE BÖLÜŞTÜRMEYE GEREK YOK


ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sultangazi Millet Bahçesi İlk Fidan Dikim Töreni’ne katıldı. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben Aleviyim’ açıklamasını eleştirerek, “Kılıçdaroğlu, ‘Ben diyor Alevi bir ailenin çocuğuyum’ diyor. Sormak lazım, ‘Biz bu ülkede 21 yıldır Kürt’ü, Alevi’yi, Laz’ı, Çerkez’i, Türk’ü ayırt ettik mi?’ Etmedik. Her hizmetimizi eşit olarak götürdük mü? Götürdük. Şimdi bu istismarlara, milleti ayrıştırmaya ve bölüştürmeye gerek yok” dedi.

Sultangazi’de düzenlenen programa, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Hasan Suver, parti temsilcileri ve birçok vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Sultangazi Millet Bahçesi’nin ilk fidan dikimi gerçekleştirildi. Fidan dikiminin ardından ‘Sultangazi İş Dünyası Buluşmaları’ programına katılan Bakan Kurum iş insanları ile bir araya geldi.

“ZOR ZAMANLARDA BİR OLMAYI VE KARDEŞÇE YAŞAMAYI BİLİYORUZ”

26 Nisan’da yüz yılın dönüşümünün başladığını vurgulayan ve herkesi başvuru yapmaya davet eden Bakan Kurum, “Bizler yerinde gelip inceleyeceğiz. Burada vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde dönüşümü başlatıyor olacağız. Bu manada İstanbul’umuzun ve ülkemizin dönüşümü adına, çok çok önemli bir adım. Kıymetli kardeşlerimiz çok büyük acılar yaşadık. Son bir asırda, 150 bin canımızı bu depremlerde kaybettik. En son Kahramanmaraş merkezli depremlerde 11 ilimiz etkilendi, 14 milyon kardeşimiz etkilendi. 50 bin 400 canımız gitti, ocaklara ateş düştü. Devletimiz hemen seferber oldu; hızlı bir şekilde oradaki kardeşlerimizin yardımına hep birlikte koştuk. Sultangazi’miz koştu, Sancaktepe’miz koştu, Kadıköy’ümüz, Pendikimiz, Tuzla’mız, Ataşehir’imiz, Başakşehir’imiz, hepimiz oradaydık. İstanbul’umuzda yapılması gereken tüm işleri bir kenara bıraktı, kardeşlerimiz evlerinden, işlerinden, aşlarından depremzede bölgesindeki kardeşlerimiz için, o mücadeleye ortak oldu. Ben İstanbul’un sokaklarında gezerken depremzede ailelerimizi görüyorum. ‘Milletimiz, belediyelerimiz hem deprem bölgesinde çalıştılar hem de burada bize evlerini açtılar’ diyorlar. İşte böyle büyük bir milletiz ki, biz zor zamanlarda bir olmayı ve kardeşçe yaşamayı biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“HER ZORLUKTA BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ TÜRK CİHANINA GÖSTERİYORUZ”

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü bizim geleneklerimizde örf ve adetlerimizde bu var. Biz 21 yıldır kimseyi ayırt etmedik, kimseyi ötekileştirmedik ve herkese kucak açtık. Şimdi Kılıçdaroğlu ne diyor, ‘Ben diyor Alevi bir ailenin çocuğuyum’ diyor. Sormak lazım, ‘Biz bu ülkede 21 yıldır Kürt’ü, Alevi’yi, Laz’ı, Çerkez’i, Türk’ü ayırt ettik mi?’ Etmedik. ‘Her ile hizmetimizi eşit olarak götürdük mü?’ Götürdük. Şimdi bu istismarlara gerek yok, milleti ayrıştırmaya ve bölüştürmeye gerek yok. Biz 81 il kardeşiz, 81 il beraber yaşıyoruz. Her zorlukta birliğimizi, beraberliğimizi Türk cihanına gösteriyoruz. Nasıl 15 Temmuz’da hep birlikte sokaklara çıktıysak, bayrağımıza, ezanımıza, ülkemize sahip çıktıysak, yine çıkacağız”

“KİMSENİN DİREKTİFİYLE HAREKET ETMİYORUZ”Bakan Kurum, “81 ilimiz nasıl deprem bölgesine aktıysa devletimiz de ilk andan itibaren deprem bölgesindeydi. Tüm ekiplerimizle çalıştık, belediyelerimizle, vatandaşımızla el ele gönül gönüle verdik. Depremden 15 gün sonra ilk sözleşmelerimizi imzaladık. 46. günde temellerimizi attık. 2,5 ayda 113 bin konutumuzun sözleşmelerini imzaladık. İnşaatları harıl harıl yürütüyoruz. SİHA’larımız, insansız hava araçlarımız, tüm cihana meydan okuyoruz. Kimsenin direktifiyle hareket etmiyoruz. Ülkemizin sözüne itibar ediliyor; bugün Rusya, Ukrayna krizinde çıkıp Sayın Cumhurbaşkanımız tüm dünyanın izlediği bir süreçte ara buluculuk rolü üstleniyor. Ülkenizle, Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la gurur duyun. 14 Mayıs seçimleri çok kritik bir seçim olacak ve biz Sultangazi’mize güveniyoruz. Sultangazi’deki kardeşlerimize güveniyoruz. 14 Mayıs’ta Cumhur İttifakımızı, cumhurbaşkanımızın rekor oylarla destekleyecek. Biz buna yürekten inanıyoruz ve 14 Mayıs’ta Sultangazi yeniden şahlanış dönemini başlatacak” dedi.

“İLK FİDANLARIMIZI HEP BİRLİKTE TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ”

Sultangazi Millet Bahçesi’ni en kısa sürede tamamlayacaklarını belirten Bakan Kurum, “İstanbul’umuzda da toplam büyüklüğü 18 milyon metrekare olan 48 millet bahçesi yapıyoruz. 5 millet bahçemizi İstanbulluların hizmetine sunduk. Bu yeşil yolculukta, 162 bin metrekare büyüklüğündeki Sultangazi Cebeci Millet Bahçemizi de sizlere kazandırıyoruz. İlk fidanlarımızı hep birlikte toprakla buluşturuyoruz. TOKİ Başkanlığımızca kuracağımız, içerisinde millet kıraathanesi, oyun alanları, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahalarının olduğu bu millet bahçemizi inşallah en kısa sürede tamamlayarak sizlere, evlatlarımıza, gençlerimize, Sultangazi’de yaşayan kardeşlerimize armağan edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

“SULTANGAZİ’DE SOSYAL DONATI ODAKLI DEPREM DÖNÜŞÜMÜ DİYORUZ”

Fidan dikiminin ardından ‘Sultangazi İş Dünyası Buluşmaları’ kapsamında iş insanlarıyla da bir araya gelen Bakan Kurum, “Sultangazi’de sosyal donatı odaklı deprem dönüşümü diyoruz. Bu kapsamda; ilçemizde 13 parselde 29 yapının tahliye ve yıkımını yaptık. 29 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Bu çalışma ile ilçemize; Kreş, Eğitim Tesisi, Belediye Hizmet Alanı, Park, Çocuk Bahçesi, Kapalı Spor Salonu olmak üzere toplamda yaklaşık 48 bin metrekare alan kazandırdık. Şu anda burada; donatı alanı olup, işgalli veya özel mülkiyete konu 93 bin 300 metrekare alana sahip 64 adet taşınmaz var. Bu alanların kamuya kazandırılması ve mülkiyet sahiplerinin sorunun çözümü şart. Bunun için de hesap kitap yapılmış, 104 konuta ihtiyaç var. TOKİ’miz hemen belediyemizle birlikte çalışmalara başlayacak. Böylece; ilçedeki donatı alanlarının mülkiyet sorununu tamamını çözeceğiz” diye konuştu.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir