Salvolar, top atışları, binlerce askerlik geçit töreni: Dünyanın liderleri ve elitleri, Kral III. Charles’ın taç giyme töreni için Londra’da

T24 Dış Haberler

Farklı ülkelerin kraliyet aileleri, devlet başkanları, elitleri ve üst düzey yetkilileri, Kral III. Charles’ın taç giyme töreni için Britanya’nın başkenti Londra’ya geldi. 

Taç giyme töreni kapsamında yapılacak geçit töreninde 7 bin asker ve 19 ordu bandosu görev yapacak. Tören alayının baştan sona 1 mil uzunluğunda olacağı belirtildi. Bu, 1953’te Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme töreninden bu yana ülkedeki bir devlet töreni için oluşturulan en uzun tören alayı olacak. 

Törenin sonunda Kraliyet Ailesi, Buckingham Sarayı’nın balkonundan halkı selamlayacak ve hava şartları uygun olursa Londra’nın üzerinde orduya ait 60 uçak uçurulacak. 

Monarşinin sürdüğü İspanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, Lüksemburg, İsveç ve Norveç’ten kraliyet ailesi üyeleri, Kral Charles’ın tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek taç giyme törenine katılacak davetliler arasında yer alıyor.

Kral ve ailesi, cuma günü yabancı kraliyet aileleri ve “özel” konuklar için Buckingham Sarayı’nda bir resepsiyon da düzenledi. Konuklar arasında Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska ve ABD’nin First Lady’si Jill Biden da yer aldı. ABD ve Ukrayna liderleri Joe Biden ile Volodomir Zelenski törene katılamayacak

Taç giyme töreninde Türkiye’yi dün Londra’ya giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay temsil edecek.

Britanya Başbakanı Rishi Sunak, taç giyme töreni öncesi mesajında cumartesi gününü “ulusal onurumuz için olağanüstü bir gün” diye nitelendirdi. Sunak, taç giyme törenini, “Tarihimiz, kültürümüz ve geleneklerimizin gurur duyduğumuz bir ifadesi. Ülkemizin modern karakterinin canlı bir gösterisi. Yeni bir çağın başladığı, sevilen bir ritüel” diye tanıttı. 

Kral III. Charles, cuma günü tören için yapılan son provaya da katıldı. Charles, daha sonra bir sürpriz yaparak günlerdir Saray’ın dışında bekleyen Kraliyet Ailesi destekçilerinin yanına giderek onların elini sıktı.

Törende neler yapılacak?

Ülkede 70 yıl sonra yapılacak ilk taç giyme töreni olma özelliği taşıyan seremoni, 1300’lü yıllarda hazırlandığı düşünülen Liber Regalis’te (Kraliyet Kitabı) yer alan detayların yerine getirildiği bir tören olacak.

Yarın yapılacak tören için Kral 3. Charles, yerel saatle 10.20’de Buckingham Sarayı’ndan beraberindeki aile üyeleri ve askerlerle çıkarak yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşe başlayacak.

Törenin kiliseye gidiş bölümünde 1400 askerlik kortej krala eşlik edecek. Kral, saraydan çıktıktan sonra, önce saray önündeki The Mall Caddesi’ni yürüyecek, ardından Amirallik Kemeri’nin altından geçerek Londra’nın simge mekanlarından Trafalgar Meydanı’na ulaşacak.

Buradan Başbakanlık ve bazı bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi’ne dönecek kortej, cadde sonunda İngiltere Parlamentosunun bulunduğu Parlamento Meydanı’na varacak.

Kortej, meydanın batı kısmında yer alan Westminster Katedrali’ne doğru yürürken, kral ve törende yer alacak kortej katedralden içeri girecek.

Kralı katedral girişinde tarihte ilk kez olacak şekilde kilise korosundan bir genç karşılayacak. Burada karşılama cümlesini söyleyen gence Kral Charles, “Onun adına ve onun örneğinde olduğu gibi hizmet görmek için değil hizmet etmeye geldim.” diyecek. Bu konuşma tüm izleyiciler tarafından da duyulacak.

Ardından töreni yöneten Canterbury Başpiskoposu Justin Welby ve bazı lordlar, kralı tanıdıklarını deklare eden konuşmalarını yapacak ve İncil takdim edilen kral, hükümdar yemini edecek.

Hindu olan Başbakan Rishi Sunak’ın İncil’deki Koloselilere Mektup bölümünü okuyacağı törende, tarihte ilk kez kadın rahipler de yer alacak. Bu rahiplerden Londra Piskoposu Sarah Mullally de İncil’den bir bölüm okuyacak.

Yine tarihte ilk kez Galce, İskoçya Keltçesi ve İrlanda Keltçesinde ilahilerin söyleneceği törende kral, Kudüs’te hazırlanan kutsal yağla kutsanacak.

Törenin en mahrem kısmı olan bu bölümde kralın üstü bir örtüyle örtülecek ve Başpiskopos Welby, kralın elini, alnını ve göğsünü yağ sürerek kutsayacak.

Kral, kutsama anında dünyevi unvanlardan arınarak tanrının huzuruna çıkmayı simgeleyen kefen tunik ile kaftan ve pelerin giyecek. Kutsamadan sonra ise kraliyet mücevherleri kendisine takdim edilecek.

Tarihte ilk kez mücevherler, farklı dinlere mensup Lordlar Kamarası üyelerince krala takdim edilirken, bu aşamayı krala Aziz Edward Tacı takılması ve kralın tahta oturması takip edecek.

Tahta oturan krala yapılacak bağlılık yemini televizyondan halka da gösterilecek ve halktan bağlılık yeminine katılması istenecek. Tahta oturan kralın elinde dini ve siyasi gücünü sembolize eden aksesuarlar da bulunacak.

Kraliçe Camilla’nın da taç giymesiyle sona erecek taç giyme töreninin ardından Buckingham’a dönüş başlayacak. Kiliseye 1400 kişiyle gelen kral, saraya 4 bin askerle dönecek.

Kral, dönüş yolunda Aziz Edward Tacı yerine İmparatorluk Devlet Tacı’nı takarken, üzerine de İmparatorluk Kaftanı’nı giyecek. Kralın taç giymesi şerefine ülkedeki 13 nokta ile bazı askeri gemilerde 21 pare top atışı yapılacak.

Londra’daki Londra Kulesi ve Horse Guards Parade’de ise 62 pare top atışı ile 6 salvo gerçekleştirilecek. Kral, geldiği yoldan saraya döndükten sonra halkı saray balkonundan aile üyeleriyle selamlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir