Son dakika… Cevdet Yılmaz’dan önemli açıklamalar

( konusu) Dünyada komisyonlara kamera kabul etmeyen çok ülke var. Komisyonlar teknik çalışma alanlarıdır şov alanı değildir. Bağımsızlık fonksiyonel bağımsızlıktır. İdari alanda bağımsızlık dediğimizde son sözü söylemek demektir. Bağımsız demek ayrı bir devlet gibi hareket edecek demek değildir kurumlar. Merkez’in temel hedefi fiyat istikrarını sağlamaktır. Siz başka bir politika önerirsiniz. Nihai kararı alma yetkisi MB başkanı ve kurullarındadır. Bunlar değişebilir, şartlara göre. Bizim dünyadan hızlı gitme derdimiz var. Biz dünyayla aynı hızda büyürsek o ortalamaları yakalayamayız.

Soğan da ekmek de drone da uzay çalışmaları da çok önemli. Bunları birbiriyle mukayese etmeyelim. Yol olmadan ticaret olmuyor, tarımı geliştiremiyorsunuz, bunlar birbiriyle entegre meseleler. Soğanı artırmak istiyorsanız bilgi teknolojilerini geliştireceksiniz. Birbirinin rakibi gibi bunları ortaya koymak yanlış. Bazı mahsullerde stokların erimesiyle yeni ürünün piyasaya girmesi arasında boşluk oluşunca fiyat hareketlenmeleri oluyor. Bir takım spekülatörler de bu süreci tetikleyebiliyorlar. Bayram sonrası Ramazan ve depremlerin etkisiyle ürün toplamada sıkıntı yaşandığını düşünüyorum. Arzın yeterli seviyeye gelmesiyle bu meselenin geride kalacağına inanıyorum.

Faiz konusunda makro, mikro, rekabet hukukuna varana kadar bütüncül hareket etmek gerekiyor. Rekabet hukukunun, tüketiciyi koruma hukukunun tüm dünyada olduğu gibi uygulanması lazım. Gıdada konutta arzı artırmak gerekiyor. Daha çok yatırımla arz talep dengesi sağlanmalı. Önümüzdeki dönemde bunları adım adım hayata geçireceğiz. Arzı ve verimliliği artırıp kalıcı şekilde fiyatları düşüreceğiz.

Denge içinde orta vadeli perspektifle enflasyon sorunundan çıkılacak. Bir taraftan Türkiye’nin istihdam sorunu var. 3 yılda 6 milyon civarında atılım yaptı Türkiye 32 milyona çıktı. 6 milyon daha ilaveyle 38 milyona çıkarmak istiyoruz. Bunu yapamazsak sosyal güvenlik sistemi de zorlaşacak. Genç nüfus var, gençlere iş bulmamız lazım. Her eve bir istihdam politikamız da çok önemli.

Önümüzdeki dönemde temel önceliğimiz enflasyonu düşürmek, 2-3 yılda tek haneye ulaşmak. Bugünkü enflasyonla spekülasyon yapılıyor ama seçimden sonra belirsizliğin azaldığı ortamda enflasyon düşecektir. 500 liralık banknotlara Türkiye’nin ihtiyacı yok. Serbest rejimine sahibiz, bundan vazgeçme planımız yok. Dövizde arz ve talep fiyatı belirler. Dönemsel hareketlenmeler her zaman olabiliyor. Dövizin arzı ve talebi geleceği yeri belirler. Cari açığı düşürme perspektifi olan Türkiye 100 milyar lira turizm, 400 milyar lira ihracat hedefliyor Türkiye 1,5 trilyon dolarlık ekonomiyi hedefliyor Türkiye. Döviz her zaman hareket edecektir, aşağı yukarı gidecektir. Esas olan reel döviz kurudur. Reel döviz kurunun istikrarlı seyir izleyeceğini düşünüyorum. Ekonominin düşmanı belirsizliktir. Önümüzdeki dönemde belirsizlikler azalacak, ekipler şekillenecek, istikrarlı ve güvenli ortamda bu konular şekillenecektir.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir